Ceny energií neustále rostou, a proto je při stavbě nebo rekonstrukci domu třeba počítat s úsporným provozem. Jaký systém vytápění je z tohoto pohledu vhodné zvolit?
A je lepší umístit topení do podlahy nebo raději použít klasické radiátory? Obě varianty mají svá pro i proti, společné však mají jedno – pro jejich rozvody je ideální využít plastové potrubí.

Systémy z plastu totiž přinášejí celou řadu výhod – vedle dlouhé životnosti a finančních úspor například i jednoduchou a bezpečnou montáž. Pro rozvody ústředního i podlahového topení se jako nejvhodnější jeví potrubí z PP-RCT, které lze kombinovat s trubkami z PE-Xc/Al/PE-HD.
Důvody pro využití plastových rozvodů má každý trochu jiné – investor řeší cenu, instalatér zase bezpečnost a jednoduchost montáže a projektant energetické vlastnosti, životnost, ale také rychlost tvorby návrhu. Pádný argument lze najít pro každého z nich:
• Pořizovací cena za materiál i náklady na montáž a údržbu jsou výrazně nižší než v případě kovových rozvodů.
• Významná je i úspora času, protože montáž plastového potrubí je snadná a rychlá.
• Plast přináší mimořádné vlastnosti, jako je odolnost proti vyšším teplotám, tlaku nebo nízká tepelná roztažnost. Oproti kovovým rozvodům mají potrubí z těchto materiálů delší životnost, nezanášejí se, ani nekorodují.

Obr. 1 Podlahové vytápění z trubek PE-Xc/AI/PE

Trubky PE-Xc/Al/PE-HD a PP-RCT

Zejména pro účely podlahového vytápění se vyplatí zvolit trubky z PE-Xc/Al/PE. Jde o vícevrstvé plastové trubky, které jsou složeny ze síťovaného polyetylenu (PE-Xc), natupo svařovaného hliníkového pláště (Al) a vnější ochranné vrstvy z polyetylenu (PE-HD). Jejich velkou výhodou je minimální délková teplotní roztažnost, odolnost vůči tlaku a teplotě a bezpečné a trvale těsné spoje. Jde o trubky vybavené kyslíkovou bariérou, která zvyšuje bezpečnost celého systému. Hliníková vrstva totiž zabraňuje pronikání molekul vzduchu dovnitř instalace, čímž zabraňuje možnosti koroze kovových prvků celého otopného systému. Pro tento typ trubek je typická vysoká plasticita, která umožňuje jejich libovolné ohýbání.
Stále více oblíbené jsou trubky z polypropylenu nové generace – PP-RCT, typ 4. Právě tento materiál považují výrobci plastových potrubních systémů za materiál budoucnosti. Materiál PP-RCT umožňuje ztenčit stěnu trubky a zároveň trubkám poskytuje celou řadu mimořádných vlastností. Trubky z materiálu PP-RCT tak nabízejí mnoho výhod, z nichž asi nejdůležitější je vysoká teplotní a tlaková odolnost a vysoká průtočnost i v menších průměrech. Rozvody z těchto trubek a tvarovek vykazují malé tlakové ztráty, a proto lze pro otopný systém
realizovaný z těchto trubek volit méně výkonné oběhové čerpadlo, což ve výsledku představuje nemalé úspory. Obecně instalace těchto systémů přináší až 20 % úspory na materiál, montáž i následný provoz (srovnání s běžně využívaným systémem, jehož základem jsou trubky z PE-Xc/Al/PE-HD).

Příkladem je Heat

V souladu s moderními trendy a s využitím obou typů trubek vyvinula společnost Wavin Ekoplastik systém Heat, jehož tři varianty jsou vhodné pro všechny typy projektů.
Ekoplastik Heat Optimum je určen pro běžné projekty, kde jsou požadovány nízké náklady. Součástí systému jsou dva typy vícevrstvých trubek z PP-RCT, FIBER BASALT PLUS s čedičovým vláknem a STABI PLUS s hliníkovou fólií a kyslíkovou bariérou.
Systém Ekoplastik Heat Premium lze použít pro náročnější projekty. Pro velmi snadnou a rychlou montáž potrubních rozvodů si získal na trhu velkou oblibu. Trubky jsou dodávány v kolech nebo tyčích z PE-Xc/Al/PE-HD a díky jejich ohebnosti je možné systém použít i pro podlahové vytápění.
Ekoplastik Heat Kombi je kombinací výhod obou předchozích systémů. Při jeho použití lze docílit ideálního ekonomického řešení při zachování veškeré kvality.

Více na www.wavin.cz

Ivo Valeš, Wavin Ekoplastik

Obr. 2 Systém Ekoplastik Heat Kombi